wtorek, 12 kwietnia 2011
Warsztaty Śladami Świata Starożytnego w Nowym Świecie i Oceanii

sladami swiata starozytnego - kwiecienSerdecznie zapraszamy na kwietniowe spotkanie z cyklu Śladami Świata Starożytnego, które odbędzie się 19 kwietnia (wtorek) o godzinie 17:00 w sali 206 w Instytucie Archeologii UW. Temat przewodni warsztatów brzmi: "Waterworld - Woda w życiu codziennym i wierzeniach ludów starożytnych Ameryk i Oceanii".

 

 

 

 

 

 

 

Program spotkania:

godz. 17.00-17.05

DR MIŁOSZ GIERSZ

INSTYTUT ARCHEOLOGII UW

Otwarcie obrad.


godz. 17.05-17.25

MAŁGORZATA MILESZCZYK

INSTYTUT ARCHEOLOGII UW (studentka)

„Prymitywne” środki transportu wodnego w Oceanii.


godz. 17.25-17.45

MAREK ŁASISZ

INSTYTUT ARCHEOLOGII UJ (absolwent), INSTYTUT ARCHEOLOGII UW (student)

Morskie wędrówki i lodowy korytarz, czyli pierwsze zasiedlenie Ameryki Północnej.


godz. 17.45-18.05

MICHAŁ GILEWSKI

INSTYTUT ARCHEOLOGII UW (student)

Zarządzanie zasobami wodnymi w kulturze Majów.


godz. 18.05-18.25

MAREK J. RAKOWSKI

INSTYTUT ARCHEOLOGII UW (student)

Wizja źródeł wodnych, jaskiń i innych form krasowych jako elementu architektonicznego w rozplanowaniu miast kultury Majów.


godz. 18.05-18.25

Dyskusja.

środa, 19 stycznia 2011
Finisaż wystawy "Moda Majów" w Warszawie

Moda MajówW sobotę 15 stycznia w warszawskim Państwowym Muzeum Archeologicznym odbyło się oficjalne zamknięcie wystawy "Moda Majów, Elita i Dwór - Jaina 600 - 900 n.e." w Warszawie. Przez kilka miesięcy cieszyła się ona dużym powodzeniem i wielu Warszawiaków miało okazję przekonać się, że mimo egzotyczności i odległości można znaleźć wiele cech wspólnych kultury Majów z naszą. Jako koło możemy się pochwalić, że w ciągu tych trzech miesięcy w weekendy przeprowadziliśmy zajęcia łącznie z około 800 dzieci. Młodzi adepci próbowali swoich sił w epigrafice i arytmetyce majowskiej, mieli kontakt z przedstawieniami znanych zabytków tej kultury w formie wielkoformatowych puzzli oraz mieli możliwość ubrania się jak władcy i elita społeczeństwa Majów.

Finisaż wystawy połączony był z obchodami Święta Czekolady oraz został uświetniony obecnością znanego podróżnika, fotografa i autora Wojciecha Cejrowskiego.

Wystawa rusza w dalszą trasę po Polsce i przez najbliższe miesiące będzie można ją oglądać w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Wszystkich Poznaniaków serdecznie zapraszamy na Modę Majów - naprawdę warto!

 

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z wydarzenia (autor Marek Rakowski).

 

warsztaty epigraficzne

Młode pokolenie badaczy języka Majów ...

 

warsztaty epigraficzne2

... choć swoich sił nie szczędzili i starsi.

 

organizatorzy

Organizatorzy wystawy.

 

Wojciech Cejrowski

Wojciech Cejrowski opowiada o obserwacji nieba przez starożytnych mieszkańców Mezoameryki.

 

Więcej zdjęć na stronie -

http://picasaweb.google.com/105935469654142976005/FinisazWystawyModaMajowWWarszawie#

piątek, 24 grudnia 2010
Wesołych Świąt

choinkaSpokojnych i ciepłych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w gronie tych, których najbardziej kochamy, masy prezentów pod choinką, spełnienia wszelkich marzeń i planów w Nowym Roku 2011 oraz by obfitował on w mnóstwo miłych niespodzianek życzy członkom i wszystkim sympatykom Puerta del Sol.

 

 

 

15:10, puertadelsol
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 listopada 2010
Prof. Gary Urton z Harvard University na Uniwersytecie Warszawskim

epOśrodek Badań Prekolumbijskich UW oraz Polski Oddział The Explorers Club mają zaszczyt zaprosić na wykład, który wygłosi prof. Gary Urton z Harvard University na temat: "The Structures of Numbers and Colors in Ancient Peruvian Proto-Writing".

Spotkanie odbędzie się w dniu 9 grudnia 2010 (czwartek) o godzinie 11:00 w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Kazimierzowski.

Liczba miejsc ograniczona - osoby zainteresowane obecnością na wykładzie proszone są o jej potwierdzenie na obp@uw.edu.pl

sobota, 20 listopada 2010
Warsaw Maya Meeting - relacja

Warsaw Maya Meeting za nami. Myślę, że dość napisać, że konferecja okazała się wielkim sukcesem i szczególne podziękowania oraz gratulacje należą się Janowi Szymańskiemu z Ośrodka Badań Prekolumbijskich za zorganizowanie tego przesięwzięcia - przedsięwzięcia, które było pierwszą taką inicjatywą na Uniwersytecie Warszawskim. Choć coroczne spotkania epigraficzne na UW z Nikolai'iem Grube są już niejako tradycją, to jednak nigdy nie przybrały one tak oficjalnej i rozwiniętej postaci jak miało to miejsce podczas tegorocznych warsztatów.

Poniżej zamieszczam pierwszą porcję zdjęć z tego wydarzenia (autor Andrzej Rokoszewski).

 

wstep

Słowo wstępu od organizatora konferencji Jana Szymańskiego (po prawej stronie). Głos zabrał również kierownik Ośrodka Badań Prekolumbijskich prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski (po lewej).

 

ngrube

Jednym z prelegentów Warsaw Maya Meeting był Nikolai Grube (na zdjęciu) - jeden z najwybitniejszych współczesnych epigrafików pisma Majów. Opowiadał o swoich pracach na stanowisku Uxul oraz metodyce badań archeologicznych. Referat został uzupełniony słowem od Nicolaus'a Seefeld, który badał sztuczne rezerwuary wodne oraz sposoby w jaki Majowie zaopatrywali się wodę w Uxul.

 

nseefeld

Pod wieczór odbyła się sesja posterowa Nicolaus'a Seefeld (na zdjęciu, w zielonej koszuli) oraz Branislav'a Kovar, w trakcie której można było bezpośrednio porozmawiać z autorami o wodnych rezerwuarach w Uxul oraz metodach badań geofizycznych i ich wykorzystaniu w majowskiej archeologii.

 

Więcej zdjęć na stronie -

http://picasaweb.google.com/105935469654142976005/WarsawMayaMeeting4Listopad2010#

czwartek, 18 listopada 2010
1st Cracow Maya Conference - 25-27 lutego 2011

cracow maya conferenceW dniach 25 - 27 lutego 2011 w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się 1st Cracow Maya Conference organizowana przez Zakład Archeologii Nowego Świata IA UJ. Jak informuje strona projektu archeologicznego Nakum w sympozjum weźmą udział majaniści z Danii, Finlandii, Belgii, Niemiec oraz Polski a dyskusja dotyczyć będzie najnowszych wyników badań nad kulturą Majów.

 

Obok konferencji odbywać się będą dwudniowe warsztaty epigrafiki Majów prowadzone przez m. in. Sven'a Gronemeyera, Christophe'a Helmke oraz Harri'ego Kettunena.

 

Więcej na http://www.nakum.pl/conference.html

 

 

środa, 20 października 2010
Warsaw Maya Meeting

Osrodek Badan PrekolumbijskichW dniach 4 - 6 listopada na Instytucie Archeologii UW odbędzie się konferencja Warsaw Maya Meeting, podczas której badacze z Polski, Niemiec i Słowacji podejmą tematykę zastosowania najnowszych metod badawczych nad kulturą Majów, które to wykraczają niejednokrotnie daleko poza tradycyjną archeologię.

Konferencja połączona będzie z warsztatami epigraficznymi prowadzonymi przez czołowego badacza pisma Majów - Nikolai'a Grube. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie również wernisaż wystawy zdjęć z prac archeologicznych w Nakum (Gwatemala) prowadzonych przez archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Zapisy na warsztaty: gloria@amu.edu.pl

Program: http://www.maa.uw.edu.pl/obp/programme.pdf

Więcej informacji: http://www.maa.uw.edu.pl/obp/wmm.htm

wtorek, 19 października 2010
Wystawa "Moda Majów - Elita i Dwór Jaina 600 - 900 n.e." w PMA w Warszawie

Moda Majów

Od 17 września 2010 do 16 stycznia 2011 w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie ma miejsce wystawa "Moda Majów - Elita i Dwór Jaina 600 - 900 n.e.". Jest to próba przybliżenia warszawskiemu odbiorcy egzotycznego świata cywilizacji Majów z szczególnym naciskiem na rekonstrukcję strojów i pojęcia piękna przez starożytnych mieszkańców Jukatanu. Cała wystawa, jak podkreślają organizatorzy, została zainspirowana unikalną kolekcją figurek odnalezionych na wyspie Jaina przedstawiających stroje, cechy fizyczne oraz życie codzienne późnoklasycznych elit majowskich.

"Modzie Majów" towarzyszą warsztaty odbywające się w każdą sobotę i niedzielę od 11:00 do 15:00 w okresie trwania wystawy, podczas których uczestnicy, przy pomocy członków koła Puerta del Sol, mogą spróbować swoich sił w arytmetyce Majów bądź jako skryba ich pisma hieroglificzno - sylabicznego. Ponadto na zwiedzających czekają stroje wzorowane na garderobie elit majowskich, w które można się przebrać, wielkoformatowe puzzle z przedstawieniami wielkich zabytków sztuki Majów oraz wiele innych atrakcji.

 

Więcej informacji: http://www.modamajow.com

 

Zapraszamy!

czwartek, 30 września 2010
Puerta del Sol

Puerta del SolStudenckie Koło Naukowe „Puerta del Sol” działa przy Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego nieprzerwanie od 1994 roku pod opieką prof. Mariusza Ziółkowskiego i zajmuje się popularyzacją i wspieraniem studenckich inicjatyw związanych z archeologią Nowego Świata. Pośród członków można spotkać studentów nie tylko archeologii ale także iberystyki, etnologii, kulturoznawstwa, geografii, dziennikarstwa, polonistyki i psychologii co pozwala na szersze spojrzenie na zagadnienia, którymi koło się zajmuje.

fot. Marek Rakowski

 

Od kilku lat trwa również ścisła współpraca koła z Ambasadą Meksyku w Warszawie, która hojnie wspiera działalność „Puerta del Sol”. W ramach tych działań wystawiane są wspólne stanowiska na Piknikach Naukowych Polskiego Radia oraz prowadzone są zajęcia popularyzatorskie dla dzieci w całej Polsce.

 

fot. Marek Rakowski

 

SKN „Puerta del Sol” od początku swojego istnienia jest silnie związana ze stanowiskiem Maucallacta w Peru, gdzie pod kierownictwem Ośrodka Badań Prekolumbijskich UW prowadzone są prace archeologiczne i restauratorskie. Ponadto w latach ubiegłych członkowie koła brali udział w wykopaliskach na terenie Meksyku, Gwatemali, Boliwii i Ekwadoru, po powrocie z których udało się otworzyć kilka wspaniałych wystaw fotografii wykonanych w trakcie prac jak i podróży po Ameryce łacińskiej. Można je było oglądać w różnych miejscach w Warszawie (m. in. Pałac Kazimierzowski, Dom Polonii). Obecnie członkowie „Puerta del Sol” rokrocznie odwiedzają Peru i inne kraje Iberoameryki a także jeżdżą na objazdy naukowe po amerykanistycznych kolekcjach muzealnych znajdujących się w Europie oraz uczestniczą w konferencjach naukowych poświęconych archeologii Nowego Świata w Polsce i za granicą.

 

fot. Ewa Ostrowska

 

Swoją nazwę koło wzięło od słynnej Bramy Słońca w Tiahuanaco.

 

Kontakt e-mail - puertadelsol.kn@uw.edu.pl